Актуелности

24
Sep
2020

БЕЛА НОЌ И ВО ПОЛИЦА!

Во сабота (26.09.) нашата книжарница ќе биде дел од еден од најубавите ноќни настани во Скопје: „Бела ноќ“. За сите шетачи низ градот и уживачи во уметноста и креативноста, нашата книжарница ќе биде отворена до полноќ, а во неа нашите изданија ќе можете да си ги купите со 30% попуст.
Се гледаме
11
Jul
2020

Петар Андоновски : Лилјана Дирјан – видик во невидено

Петар Андоновски  

 

                               Лилјана Дирјан – видик во невидено*

 

 

Во 2018 –та, неколку месеци по смртта на Лиле кога Милорад Поповиќ, црногорскиот писатеил и издавач со кого таа ме запозна, ми побара да напишам текст за неа тоа беше најмачниот текст во мојот живот. Со денови пишував и бришев за на крајот едвај да успеам да напишам една страна и неколку реда. Текстот излезе во март истата година во списанието Арс кое го издава Поповиќ. Ниту денес, а неверувам дека воопшто некогаш ќе можам да пишувам за Лиле без емоции. Лиле беше и уште е еден од најважните луѓе во мојот живот. Од неа учев за животот, книжевноста, патувањата, готвењата, љубовта... Лиле отпатува во Индија за да го види Саи Баба, јас не морав да идам толку далеку, мојата учителка Лилјана Дирјан беше во Скопје, не морав да одам во никакво Прашанти Нилајам, Лиле беше во Влае на Иван Цанкар.

Лиле прв пат ја видов во дворот на Државната болница, јас во тоа време живеев на Партеније Зографски и на факултетот одев преку болничкиот двор. Во истиот тој двор, во зградата на Онкологија ја видов последен пат. Неколку месеци по првата средба ја имавме првата комуникација во Магор. Мани Готовац (истата Мани од Мокошица на море, Вагон ресторан) во организација на Независни писатели имаше книжевна вечер. Лиле застана пред мене со огромен подавалник и ме понуди со јадење што самата го имаше направено. Но нашето пријателство започна подоцна. А во меѓувреме продолжив да ѝ ги читам книгите. Најчесто ја читав на Крит. Со Лиле ја делевме љубовта кон островите и Медитеранот. Дури едно време и знаев колку пати се споменува сол во нејзините песни (какви чудни опсесии сум имал!).

Со Лиле пријателството ни започна со нејзините колумни Вагон – ресторан кои таа ги пишуваше во Форум. Беше зима, јас бев последна година на студии и заминав за Крит додека да помине најладното. За разлика од Лиле јас не го сакав снегот, дури подоцна благодарение на неа ќе го засакам. И тој јануари ја прочитав последната колумна Довидување. ,,Догледање до следната средба. Ви благодарам на довербата, среќна доколку и вие некого го израдувавтепоканувајќи го во вашиот Вагон рестора. Како што јас ве поведов на моите патувања низ време и вкусови. Ваша Л.Д.” – и нејзиниот меил. Веднаш и пишав.

 

 

Fri, Jan 22, 2010 at 8:39 PM

 

Draga Liljana,

 

Pred malku go iscitav Vaseto Zbogum,upateno nam,Vasite sopatnici,koi so netrpenie go iscekuvavme cetvrtokot (barem onoj cetvrtok vo koj doagase po nas Vasiot voz). Vasiot voz za prv pat kaj mene pristigna na Krit,koga slicajno(iako ne veruvam vo slucajnosti!),eden broj na Forum najdov vo ormanot na tatko mi. Tamu,na Krit,se kaciv vo Vasiot Vagon-restoran i : So zadovolstvo (i maka!)go pravev onoj marmalad od sipinki,go jadev marmaladot od kajsii i suviot kaskaval na Mirjana Bozin,se greev so kibritceto na Devojceto so kibritcinja, se setav po ulicata na divite kosteni....

Iako veke mi nedostigaat Vasite prikazni,kako edinstvena uteha mi ostanuvaat prikaznite koi imav moznost da gi citam recisi cela godina,i koi vlegoa  kako Kuklata od sol vo mojata memorija,rastopuvajci se vo istata za sekogas........

                                                                                                                         So pocit,

                                                                                                                           Vasiot

                                                                                                              Veren sopatnik

 

 

Sat, Jan 23, 2010 at 6:12 PM

 

Drag Petar,

Vie ne znaete kolku ovoj mig me izraduvavte so vaseto pismo.Koga go pisuvav posledniov tekst ne sakav da gi otvoram fajlovite kade se drugite prethodni patuvanja, i recisi i zaboraviv sto se dosega iznapisav.I vie sega me potsetuvate, osobeno sum trognata sto se sekavate na marmaladot na Mirjana i  za Kuklata od sol.Fala vi od se srce.Vo ova vreme na prazno i pogubno politikanstvo, golemiot brat, milioneri koi toa sakaat da bidat a neznaat nisto, sakav da pisuvam za nesta sto me pravele bogata vo sekoja smisla. I na nekoj nacin da gi zadrzam vo memorijata tie iskustva.Sega po reakciite (vcera i denes)cuvstvuvam deka toa bilo dobro.Sum imala cel voz privrzanici. I zatoa sum srekna, dodusa malkucka i  tazna, zatoa  sto toa za nekoe vreme se prekinuva. Za da se utesam , vcera bev vo knizarnica.I vo  kupot knigi  blesna pred ocite naslovot:" Buducnost nostalgije", od Svetlana Bojm (Geopoetika, Belgrad, 2005) i sega uzivam vo ovaa cudesno  obrabotena nostalgija. koja se vika i Petrograd i  Brodski i,Nabokov i tn.

 

Se nadevam dekaVagonot ke go dopisam ,(iako vaka polesno se dopisuvase), i vi vetuvam ,da sme zivi i zdravi , ako vidi bel den, ke vi ja podaramna promocijata. .A bi sakala i nesto vkusno i neobicno da vi zgotvam, ako  moite tendjercinja stanat volshebni , ako mozat da se zgolemat za da ima "za site".

Vi posakuvam mnogu uzivancii, kritovi, gradovi, ljubovi... Imajte dobar vetar za vasiot brod...

Liljana Dirjan

 

Денеска е празник за нашето пријателство. Денеска колумните ,,видоа бел ден”. Денеска излезе од печат Вагон ресторан, Полица, 2020.

Патувај и готви Лиле, каде и да си.

 

*Насловот е од нејзиниот патопис Саи Баба – видик во невидливото, Саѓe врз снегот, Независни писатели на Македонија, 2007

18
Jun
2020

ПОЛИЦА НА ТРКАЛА

ПОЛИЦА НА ТРКАЛА
Во текот на целиот летен период нашата нова книжарница на тркала можете да ја најдете на влезот во Зоолошката градина во Скопје и да се освежите со некоја нова книга .

04
Jun
2020

Интервју со Петар Андоновски: „Мојата награда е награда и за македонската книжевност“

Петар Андоновски, писателот чие име изминатите денови одекнува низ сите медиуми откако ја доби значајната Европска награда за литература, е наш колега во „Полица“. Муабетите поврзани со наградата и со книгите, кои и онака секојдневно си ги правиме со него, решивме да ги споделиме со вас преку едно кратко и слатко интервју.

Што значи за тебе добивањето на Европската награда за литература, а што за македонската книжевност воопшто?

Во Брисел ќе отидам како добитник од Македонија, а тоа значи дека покрај себепромоцијата, ја промовирам и целата наша книжевност. Македонската книжевност е релативно млада и странските читатели речиси не знаат за други наши автори освен за Гоце Смилевски, Лидија Димковска и Румена Бужаровска. Затоа, колку повеќе имаме успеси и признанија надвор, толку повидливa стануваa нашата книжевност. На меѓународните успеси не треба да гледаме како на успех кој се однесува само на авторот, тоа е пред сè успех на сите нас.

 

,

Што е клучното во твојот роман „Страв од варвари“ што мислиш дека е причината за освојувањето на наградата?

„Страв од варвари“ е универзален роман. Не се однесува само на Македонија, туку во него многу лесно можат да се препознаат и читателите во Естонија, во Холандија или во Грција, каде што впрочем и се случува. Романот зборува за стравот од непознатото, за ксенофобијата, за другоста, теми кои за жал се покажаа актуелни и во ова време на КОВИД-19, кога заразените се целосно стигматизирани и на нив гледаме како на варвари кои го загрозуваат нашето постоење.

Кои книги ги извади од твоите полици и ги исчита периодов за време на карантинот?

Реално, периодов читав многу малку и тоа книгата „Вагон – ресторан“ на Лилјана Дирјан, која ја читав во ракопис по не знам кој пат, а која треба наскоро да излезе. Избегнував да читам други книги, затоа што се посветив на пишување на мојот нов роман ,,Неверство”, кој треба да излезе во септември.

 

Успеваш ли нешто да прочиташ додека си на работа?

Мојата работа е таква што можам да си дозволам поголемиот дел од времето да го поминам во читање. Пред да почнам со пишување на мојот роман, ги исчитав: „Крајот на Еди“ и „Историја на насилството“ од Едуар Луј, подготвувајќи се за еден настан кој, за жал, мораше да биде откажан, како и „Моби Дик“ во феноменалниот превод на Огнен Чемерски – сите три изданија на „Полица“. Потоа, исчитав и два романи од Елена Феранте, ,,Денови на напуштеност” и ,,Мрачна ќерка”, и предрасудата дека книгите на Феранте се книги за на плажа целосно ми се урна, а и „Флорида“ од Лорен Гроф ми е едно од поубавите книжевни откритија оваа година, кое исто така успеав да го прочитам на работа.

 

Ти недостасува ли нормалата од пред кризава?

Ми фали гушкањето со луѓето што ги сакам, ми фали времето кога без страв седнував до некој во автобус, ми фали седењето со саати во кафеана, ми фалат промоции на книги, одењето во театар, патувањата...

 

Разговараше: Наташа Атанасова

17
Mar
2020

АКЦИЈА 20% попуст на сите нарачки преку интернет!!! ДОМА СИ - ЧИТАЈ СИ

Додека му пркосиме на коронавирусот седејќи дома, можеме да правиме многу корисни работи меѓу кои и – да читаме!
.
„Полица“ ве поттикнува насловите што сте ги меркале периодов да си ги нарачате од дома – во порака или преку нашата веб-страница www.polica.mk.
.а таа цел, сите наши наслови за нарачки преку интернет се со 20% попуст.

За да го добиете попустот при нарачка од нашата веб продавница внесете „STOP-COVI19“ (без наводници) во полето „Купон за нарачка“ - „Код на купонот“ и кликнете на копчето подолу  - „Внеси во нарачка".

 

Се гледаме и се читаме!

11
Nov
2019

Полица на Саем на книга во читална „Славко Јаневски“

Од 11 до 16 Ноември (од 12:00 до 18:00 часот) во организација на Општина Центар 

04
Sep
2019

Месец на малите љубопитковци: 20% попуст на изданијата за деца

Драги родители на умни деца,

Го славиме септември и почетокот на учебната година. Во текот на целиот месец, во нашата книжарница сите изданија за деца во издание на „Полица“ ќе бидат по цени 20% пониски од редовните.

Ајде заедно да ја поттикнеме и да ја нахраниме љубопитноста на децата!

Ова се нашите изданија за деца:

ЕДИЦИЈА „ДОЗНАЈ И ПРОБАЈ...“
• „Астрономија“ – Никола Божиќ
• „Археологија“ – Весна Бикиќ
• „Како да снимиш филм“ – Радивоје Андриќ
• „Театар“ – Јасен Боко
• „Ботаника“ – Соња Дулетиќ-Лаушевиќ и Душица Јаношевиќ

ПРОДОЛЖЕНИЈА ЗА ЏОРЏ
• „Џорџ и тајниот клуч на универзумот“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и космичкиот лов на богатство“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и големиот прскот“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и непробојниот код“ – Луси и Стивен Хокинг

ЕКСПЕРИМЕНТИ И ТРИКОВИ
• „Урнебесна физика“ – Светислав Пауновиќ, Бранко Стевановиќ и Игор Коларов
• „Урнебесна хемија“ – Драгана Петровиќ-Косановиќ и Андреја Лесковац

БЕЛЕТРИСТИКА
• „Децата од Бучно Село“ – Астрид Линдгрен
• „Сара и заборавениот плоштад“ – Зоран Пеневски
• „Малечката Нини“ – Софи Шерер
• „Кралот Арктик и Северот“ – Зоран Тодоровски-Тоде
 

За да го добиете попустот при нарачка од нашата веб продавница внесете „919LBP20“ (без наводници) во полето „Купон за нарачка“ - „Код на купонот“ и кликнете на копчето подолу  - „Внеси во нарачка".

 

Се гледаме и се читаме!

26
Jun
2019

ПОПУСТ на 3 книги на нашата ПОЛИЦА

ОД ДЕНЕС ДО 29 ЈУНИ: -20% на двете книги од младиот француски автор Едуар Луј ("Крајот на Еди" и "Историја на насилството"), кои ги тематизираат хомосексуалноста и хомофобијата во 21. век, како и на романот "Средниот пол", добитник на Пулицеровата награда за литература за 2002 година од американскиот писател Џефри Еугенидес за само 100,00 денари.

06
Jun
2019

Од денес до среда - саем на книга во Рамстор Мол

На одмор се оди подготвен или, со други зборови, со цел куп книги :D 
Од денес до среда - нашите изданија можете да ги најдете на саемот на книга во Рамстор Мол и прописно да се подготвите за на плажа ;)